Założenie własnego biznesu nie jest łatwą czynnością. Początkującego przedsiębiorcę czeka wiele godzin spędzonych nad dokumentami. Znalezienie odpowiednich dostawców, urządzeń, rekrutacja pracowników – każda czynność zajmuje sporo czasu i wymaga dokładnego researchu. Podpowiadamy, jak założyć własny, mały biznes na kółkach i odnaleźć swoje miejsce na gastronomicznej mapie miasta.
Co warto wiedzieć na starcie?
Na samym początku warto wiedzieć, że produkcja lodów w foodtrucku jest niedopuszczalna. Tę kwestię można rozwiązać na dwa sposoby. Możesz wynająć lokal, w którym będzie odbywała się produkcja lodów, a następnie dostarczać je do mobilnego punktu lub kupować gotowy produkt od firmy zewnętrznej. Druga opcja jest łatwiejsza, tym bardziej jeśli nie masz pomysłu na własną recepturę. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, potrzebny będzie konserwator do lodów, który zapewni odpowiednią temperaturę, świeżość i łatwe porcjowanie gotowego produktu. Jeżeli dopiero rozkręcasz biznes i szukasz rozwiązań, które pomogą na starcie zaoszczędzić pieniądze to wybierz wynajem maszyny do lodów, konserwatora czy innego urządzenia. Dzięki temu opłata będzie przystępną kwotą i pozwoli Ci lepiej zaplanować budżet.
Obowiązkowe wyposażenie foodtrucka
Podczas tworzenia foodtrucka warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Na pierwszym miejscu niezbędne będą sprawne urządzenia. Ważne jest, by podzespoły działały bez zarzutów. Otwierając sezon, zadbaj o odpowiedni serwis maszyn do lodów i innych sprzętów, niezbędnych do wykonania wszystkich oferowanych deserów. Wówczas unikniesz przestojów w pracy, spowodowanych awarią urządzenia. Praca z żywnością wymaga spełnienia przepisów, które nakłada na właściciela Sanepid. W pojeździe powinna znajdować się umywalka oraz zlew. Istotny jest również dostęp do wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z wody z baniaków, gdyż gwarantują niezależność od sieci wodnokanalizacyjnej. Tuż obok powinien zawisnąć dozownik na mydło, środek do dezynfekcji rąk oraz pojemnik na płyn do naczyń.
Wewnątrz powinno znaleźć się również miejsce na rzeczy osobiste pracownika – wystarczy praktyczna szafka z wieszakiem, najlepiej zamykana na klucz. Istotnym aspektem jest również odpowiednie przechowywanie środków czystości. Trzymaj je z daleka od żywności. Wszystkie powierzchnie powinny być nienasiąkliwe i łatwe w czyszczeniu. Ostre kanty należy zabezpieczyć, a sprzęt myć po każdym dniu pracy i zgodnie z zaleceniami producenta. Warto także pomyśleć o zamontowaniu klimatyzatora, który w upalne dni zapewni komfort pracy. Nie zapomnij również o systemie POS – dzięki niemu klienci mogą złożyć zamówienie, a pracownik może się rozliczyć.